Izlasi tekstu un atbildi uz jautājumiem!

Iepazīsties ar tekstu no makroekonomika.lv, izmanto 2.3.–2.5. sadaļas informāciju un atbildi uz jautājumiem! 

Elektroenerģijas tirgus Latvijā no 2015. gada 1. janvāra ir pilnībā liberalizēts arī mājsaimniecībām, līdz ar to šis varētu būt viens no pirmajiem panākumiem Eiropas Savienības (ES) trešās enerģētikas paketes mērķu virzienā. Saskaņā ar trešo enerģētikas paketi enerģijas tirgus liberalizācijas mērķis ir veicināt konkurenci un tādējādi uzlabot pakalpojumu kvalitāti un samazināt cenas (..)

Pirmie soļi šo mērķu sasniegšanā saskaņā ar šo pašu enerģijas paketi ir enerģijas ražošanas un tirdzniecības nodalīšana no pārvades. Ar šo uzdevumu elektroenerģijas tirgū Latvija ir sekmīgi tikusi galā, un pirmie rezultāti ir uzņēmumu un mājsaimniecību iespēja izvēlēties ja ne gluži elektrības ražotāju, tad vismaz tās tirgotāju.

Elektroenerģija ir īpatnēja prece. Tā nav zivs, t.i., atkarībā no tirgotāja tā nekļūst svaigāka, garšīgāka vai vienkāršāk pieejama. Citiem vārdiem sakot, elektroenerģija pati kā produkts ir homogēna jeb viendabīga prece (ar ekoenerģiju  tējkanna darbojas tāpat). Tā vai nu ir pieejama, vai nu nav. Tātad preces kvalitāte ir vienāda.

Runājot par pakalpojuma kvalitāti, ir jāsaprot, par kuru pakalpojumu ir runa. Lai kurš būtu enerģijas tirgotājs, enerģijas pārvade un sadale nav tirgotāja pārziņā, tāpat kā elektroenerģijas piegādes traucējumu novēršana. Tātad – galvenais (lai neteiktu vienīgais) pakalpojums ir tirgošana. Grūti pateikt, vai līdz šim elektroenerģija tika tirgota nekvalitatīvi, tomēr šobrīd ir iespēja maksāt par elektroenerģiju diezgan dažādu kopējo rēķinu uz 1 kilovatstundu (kWh).

AS "Sadales tīkls" mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka uzreiz pēc tirgus atvēršanas ar elektroenerģijas tirdzniecību mājsaimniecībām nodarbojās četri tirgus dalībnieki. Līdz 2020. gadam šis skaitlis audzis jau līdz 13 elektroenerģijas tirgotājiem.

Vairāk par šo tēmu lasi šeit.