Situācijas analīze

2020. gada valsts budžeta izstrādāšanas gaitā valdības vadītājs paziņoja, ka šis budžets būs lielākais neatkarīgas Latvijas valsts pastāvēšanas gados un pārsniegs 10 mljrd. eiro. Valdība gribētu, lai budžets būtu sabalansēts, taču šogad to sasniegt vēl neizdosies, jo kopējie izdevumi būs lielāki par kopējiem ieņēmumiem.

Šajā budžetā valdības rīcībā būs 120 milj. eiro, kurus var atvēlēt svarīgākajām (prioritārajām) vajadzībām. Par prioritārajiem izdevumiem nozaru ministri uzskatīja palielināt izdevumus veselības aprūpei un paaugstināt algas medicīnas darbiniekiem. Lai to varētu atļauties, atlika cietuma būvniecības uzsākšanu Daugavpilī un koncertzāles būvniecību Rīgā.

Lai no 710 eiro līdz 750 eiro paaugstinātu algas likmi pedagogiem, valdība plānoja samazināt izdevumus skolēnu ēdināšanai. Valdība un Latvijas Valsts prezidents uzskatīja, ka noteikti jāpalielina finansējums politiskajām partijām un sabiedriskajiem plašsaziņas līdzekļiem. Protams, lai apmierinātu visas prioritārās vajadzības, ar 120 milj. eiro nepietika. Ar budžeta projektu ļoti neapmierinātas bija pašvaldības, jo tām bija jāpalielina izdevumi skolēnu ēdināšanai. Turklāt pašvaldībām samazinātos iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi, jo valdība plānoja paaugstināt ar nodokli neapliekamo minimumu (ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (ko piemēro algām un citiem ienākumiem) neapliekamo ienākumu daļu nodarbinātajiem).