Iepazīsties ar tekstu un atbildi uz jautājumiem!
Telekomunikācijas tirgus Latvijā: toreiz un tagad
Nacionālā enciklopēdija par to, kā telekomunikācijas tirgus attīstījās pēc 1990. gada [1] : 1993. gadā pieņemts likums "Par telekomunikācijām", kas noteicis monopolstāvokli Latvijas valsts uzņēmumam "Lattelekom". Saskaņā ar likumu 1993. gadā izveidots Baltijas valstīs pirmais nozares regulators ‒ Telekomunikāciju tarifu padome. Padome noteikusi tarifus monopola uzņēmumiem, kontrolējusi tīklu kvalitāti un operatora darbību. Likuma pieņemšana nozarei atvieglojusi stratēģisko investoru piesaisti telekomunikāciju tīklu modernizācijai. Ar valdības atbalstu sākta telekomunikāciju sistēmas modernizācija, vienlaikus to privatizējot, piesaistot trūkstošus resursus.
30.11.2001. stājies spēkā jauns likums "Par telekomunikācijām", kurā noteikta telekomunikāciju tirgus liberalizācija ar 01.01.2003. Rīgā 2003. gadā visi SIA "Lattelecom" sakari tika pārslēgti uz ciparu tīklu, bet 2008. gadā Latvijā pabeigta pilnīga pāreja uz ciparu tīklu. Likums zaudēja spēku līdz ar iestāju Eiropas Savinībā 2004. gadā.
Kopējie klientu izdevumi par telekomunikāciju pakalpojumiem samazinās katru gadu. Pamata cēlonis ir mobilo pakalpojumu cenu kritums (no 2008. gada līdz 2014. gadam par 41 %). Cenu krituma dēļ mobilo un fiksēto sakaru pakalpojumi kļuva pieejami visiem Latvijas iedzīvotājiem. Tas stimulē telekomunikāciju pakalpojumu izmantošanu tautsaimniecībā.
Tirgus dalībnieki 2019. gadā : Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) [2]
Elektronisko sakaru operatoru skaits Latvijā turpina samazināties. Tomēr joprojām lielākie operatori ir "Latvijas Mobilais Telefons" SIA, SIA "Tele2", SIA "BITE Latvija" un SIA "TET", kas nodrošina 80% tirgus daļu. Kopējie 200 operatoru sniegto pakalpojumu ieņēmumi pērn veidoja 516 milj. eiro. No tiem lielākos ieņēmumus guva visi trīs mobilie operatori un fiksētais operators SIA "TET".